Dátum:
Rubrika:
Aktivity, Gotická cesta otvorená, Novinky
Tagy:

Ako prebehla Gotická cesta otvorená 2021

Tešíme sa z úspechu nášho tradičného podujatia Gotická cesta otvorená, ktoré sa tentokrát konalo v jelšavskom okruhu, a pozývame vás k ohliadnutiu sa za týmto ročníkom.

V piatok 27. augusta sme  priblížili deťom gotický kostol v Kameňanoch. Pripravili sme si pre ne špeciálne sprevádzanie v kostole. Pred kostolom na ne čakala Kompánia z Turca so stredovekými hrami. Zúčastnili sa žiaci z letnej školy zo ZŠ v Sirku, ktorých prišiel plný autobus, ako aj miestne deti z Kamenian.

V piatok večer sme pokračovali v rožňavskom Kláštore v Rajskom dvore: usporiadali sme vernisáž fotografií Vlada Ondrejoviča a Davida Rašku s témami z atmosféry kostolov na Gotickej ceste. Ak ste vernisáž nestihli, výstavu si stále môžete ísť pozrieť. Večer pokračoval diskusiou Rada Kovácsa so spisovateľom Danom Majlingom (Aj) o Gemeri na Gemeri. Celý tento večer sme pripravili v spolupráci literarnyklub.sk, Kláštor-Rajský dvor a Gotická cesta.

V sobotu 28. augusta sme otvorili 6 kostolov, v ktorých sme sprevádzali ako dobrovoľníci – Kameňany, Ratková, Rákoš, Rybník, Prihradzany, Šivetice, osobitne ďakujeme za sprevádzanie v Šiveticiach reštaurátorovi Miroslavovi Janštovi. Hudobné vystúpenia počas dňa odzneli v podaní dua Antico Moderno a učiteľov a žiakov ZUŠ Rožňava. Okrem týchto kostolov bol otvorený aj kostol v Sáse, kde Andrej Štafura zo SAV zasväcoval návštevníkov do tajov organa. Kostoly bolo možné navštíviť individuálne počas celého dňa alebo mimoriadnymi autobusmi – jedným z Revúcej a jedným z Rožňavy. Trikrát počas dňa vystúpila Kompánia z Turca zo scénami z dejín rodu Bubekovcov či o donátorovi a freskároch. Podujatie uzavrel koncert zoskupenia Ad gloriam Dei v Kameňanoch. Vďaka Erikovi Vrankovi, starostovi Kamenian, a pracovníkom obce bol zabezpečený chutný obed a občerstvenie.

Celého podujatia dovedna sa zúčastnilo viac ako 500 návštevníkov.

Tento ročník podujatia sme pripravili vďaka finančnej podpore od Verejno-súkromného partnerstva Stredný Gemer a Banskobystrického samosprávneho kraja.

Ďakujeme našim partnerom a sponzorom: SNM – Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka, Kompánia z Turca, Za horami, za dolami, Banskobystrický kraj Turizmus, Región Gemer, VSP Stredný Gemer, Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor, literarnyklub.sk, Obec Kameňany, Ad gloriam Dei, ZUŠ Rožňava, Duo Antico Moderno, Rákošská cächa, Cirkevné zbory ECAV Ratková a Kameňany, RKC farnosť Jelšava.

Dovidenia na Gotickej ceste.