Gotická cesta otvorená 2020

Už tradične vás na koniec augusta pozývame na sériu podujatí na Gemeri. Po dvoch rokoch sa bude opäť konať vedecká konferencia, na ktorú nadviaže ďalší deň exkurzia s odborným výkladom. V sobotu pre vás sprístupníme až 13 kostolov gotickej cesty, v ktorých bude po celý deň zabezpečený výklad, a podujatie zavŕšime koncertom v evanjelickom kostole v Rožňave.

 

27. 8. vedecká konferencia Najnovšie poznatky z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste

Už po štvrtýkrát vás združenie Gotická cesta spolu s Pamiatkovým úradom SR privíta na pravidelnej vedeckej konferencii konajúcej sa každé dva roky. Ako už samotný názov napovedá, na programe budú aktuálne závery výskumov stredovekých pamiatok z regiónu Gotickej cesty. Príspevky odborníkov zahŕňajú témy od archeologických a pamiatkových výskumov objektov až po reštaurátorské práce na freskách, tesárske zaujímavosti či témy stredovekého textilu a odevov.
Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Miesto konania: Veľká sála Radnice mesta Rožňava, Nám. baníkov 32, Rožňava

Konferencia je otvorená aj širokej verejnosti a bude organizovaná v súlade s platnými hygienickými nariadeniami ohľadne koronavírusu. Keďže sa jedná o uzavretý priestor, bohužiaľ to môže mať vplyv na návštevnícku kapacitu, informácie budeme aktualizovať na základe situácie. Za pochopenie ďakujeme!

Harmonogram konferencie

 

28. 8. Exkurzia

Organizovaná autobusová exkurzia po štyroch klenotoch jelšavského okruhu Gotickej cesty s výkladom reštaurátorov v jednotlivých kostoloch.

❗️ MIESTA V AUTOBUSOCH SÚ OBSADENÉ, VYPLNENÍM FORMULÁRA SA PRIHLÁSITE MEDZI NÁHRADNÍKOV ❗️ Dva týždne pred zájazdom budeme aktualizovať naplnenosť, ak sa prihlásite „do poradovníka“, dáme vám vedieť, či sa niekto odhlásil a uvoľnilo sa miesto. Za autobusmi sa však môžete vybrať vlastným autom.

Vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR môžeme vyraziť v dvoch autobusoch s celkovou kapacitou 80 návštevníkov. Ak máte záujem rezervovať si miesto, prosíme Vás o vyplnenie krátkeho registračného formulára. Jeho odoslaním záväzne potvrdzujete svoju účasť na podujatí. Doprava je pre účastníkov zadarmo – prosíme vás, oznámte nám, ak si rezervujete exkurziu a nebudete sa môcť zúčastniť, uvoľníte tým miesto ďalším záujemcom. Ďakujeme za pochopenie.

Bližšie informácie

Registračný formulár

 

29. 8. Gotická cesta otvorená

Opäť po roku pre vás otvárame brány kostolov na Gotickej ceste Gemera a Malohontu. Poslednú augustovú sobotu budete mať možnosť dostať sa do interiérov slávnejších aj menej známych stredovekých skvostov. Od 10:00 do 17:00 v kostoloch budú sprevádzať naši dobrovoľníci. Prehliadky kostolíkov si viete naplánovať a spojiť aj s ďalšími zaujímavosťami regiónu. Deň spoločne zakončíme dobovým koncertom dychového kvarteta I Fiati  v evanjelickom kostole v Rožňave.

Tento rok je pre mnohých veľká výzva, nenechali sme sa zahanbiť ani v tíme Gotickej cesty a ročník 2020 bude najväčší, aký sme doposiaľ organizovali, opäť aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR. Privítame vás až v 13-ich kostoloch roztrúsených v troch okresoch:

Štítnický okruh, okres Rožňava:

 • Štítnik, evanjelický a.v. kostol
 • Plešivec, reformovaný kostol
 • Ochtiná, evanjelický a.v. kostol
 • Koceľovce, evanjelický a.v. kostol
 • Henckovce, rímskokatolícky kostol

Jelšavský okruh, okres Revúca:

 • Šivetice, rímskokatolícky kostol
 • Rákoš, rímskokatolícky kostol
 • Chyžné, rímskokatolícky kostol
 • Kameňany, evanjelický a.v. kostol

Rimavský okruh, okres Rimavská Sobota:

 •  Rimavské Brezovo, evanjelický a.v. kostol
 •  Kraskovo, evanjelický a.v. kostol
 •  Rimavská Baňa, evanjelický a.v. kostol
 •  Kyjatice, evanjelický a.v. kostol

Vstupné do jednotlivých národných kultúrnych pamiatok je dobrovoľné a ostáva navštívenej farnosti, lektorský výklad bude zabezpečený v slovenskom jazyku, a vo väčšine prípadov na požiadanie aj v angličtine. K dispozícii budú tlačené materiály v slovenskom a v maďarskom jazyku.

TEŠÍME SA NA VÁS!

V prípade otázok nás kontaktujte na info@gotickacesta.sk alebo na +421 949 174 574.