A Gótikus Út Egyesület tagjai, augusztus 2024
A Gótikus Út Egyesület 2007. november 11-én jött létre a rozsnyói műemlékvédelmi szakemberek és a rozsnyói Regionális Fejlesztési Ügynökség közötti többéves együttműködésének eredményeként. 2008 januárjában vették nyilvántartásba. A kulturális örökség védelmével és helyreállításával foglalkozó szakemberek, tehát az alapító tagok mellett azoknak az önkormányzatoknak a képviselői is elfogadták a tagságot, amelyekben a gótikus emlékművek találhatók, valamint az evangélikus és a római katolikus egyház képviselői, mint e kulturális emlékek tulajdonosai. Az egyesület célja, hogy a Gótikus út Gömöri turisztikai útvonalán található kulturális emlékek érdekében dolgozzon. A közelmúltban az egyesület munkájába fiatal tagok is aktívan bekapcsolódtak Pozsonyból és Gömörből is. Az egyesület tevékenysége kulturális események, kirándulások, előadások és szakmai konferenciák szervezése, turisztikai anyagok kiadása. Ezen túlmenően a templomok helyreállításának és promóciójának finanszírozását kívánja segíteni.
—
2017-ben a Gótikus út hét őrzője (“Sedem strážcov”) projekt zajlott a henckói templomban.
2018-ban ismét megvalósult a Hét őrző projekt, valamint a Gótikus út menti középkori templomokból származó új felfedezésekre összpontosító konferencia és a Gótikus út nyitva c. rendezvény is megszervezésre került. Kiadtuk a Gótikus út térképét és brozsúrákat pár kiválasztott templomhoz. Ebben az évben Csetnekre és környékére összpontosítottunk.
2019-ben a Gótikus út őrzői Berdárkán és Restéren tevékenykedtek. Kiadtuk a Gótikus út térképét magyar nyelven is, valamint további brozsúrákat. Ebben az évben is megszerveztük a Gótikus út nyitva c. eseményt, ezáltal a Bubek család egykori területein fekvő, főképp kálvinista templomokra összpontosítva.
2020-ban immár negyedszer került megszervezésre a Konferencia, a Gótikus út nyitva keretén belül pedig 13 templomot tettünk hozzáférhetővé.
Ezeket az eseményeket követően minden augusztusban rendszeresen megnyitjuk a kiválasztott templomokat és a kultúrához való kapcsolódásukat, és minden második évben szakmai konferenciát tartunk.
2022-ben a gótikus út 12 középkori, Gömör és Kis-Hont régióban található temploma elnyerte a rangos Európai Örökség címet, elsőként Szlovákiában.
2023 nyarától először, rendszeres nyitvatartással és állandó idegenvezetőkkel látogathatóak a Gömöri gótikus út templomai.
És ez csak egy töredéke a tevékenységeinknek…
—
Az egyesület fontos céljai közé tartozik az adminisztratív és pénzügyi segítségnyújtás a műemlékek tulajdonosainak – segítünk a Szlovák kultúrminisztérium, a Közép-Európai Alapítvány és más források által meghirdetett dotációkra pályázni. A Gótikus út számára felajánlott 2%-nyi adók teljes egészét a műemlékek felújítására szánjuk a “Tulajdonos szükséghelyzetben – veszélyben forgó műemlék” („Vlastník v núdzi – pamiatka v ohrození“) program keretén belül.
AZ EGYESÜLET CÉLJAI
A Gótikus út egyesület céljai az alábbiak:
- Együttműködni és részt venni az egykori Gömör-Kishont vármegye területén található épített és képzőművészeti középkori műemlékek védelmén, megóvásán, propagációján és felújításán. Ebben az értelemben biztosítani a nyilvánosság oktatását és minőségi működését a történelmi, kulturális és természeti örökség megőrzésével kapcsolatban a humanizmus, hazaszeretet, tudományosság és demokrácia értékeire alapozva.
- Biztosítani a történelmi anyagok védelmét, turisztikai termékeket létrehozni a látogatottság növelése és a régió látogatóinak megőrzése érdekében, hozzáférhetővé tenni az egyes történelmi objektumokat.
- Támogatni az önkormányzatok és tulajdonosok igyekezetét az objektumok felújításakor, kiállításokkor, ismeretterjesztő és oktató jellegű projekteknél.
- Aktívan kezdeményezni az új, legmodernebb tudományos ismeretek alkalmazását a történelmi objektumok felújításának minőségét növelve, a történelmi örökség prezentációjakor a legelőnyösebb metódusokat használni.
- Részt venni a problémák megoldásán és a történelmi objektumok megőrzésén.
- A helyi önkormányzatok szerveivel és állami szervekkel együttműködve a műemlékek megőrzésére és hozzáférhetőbbé tételére irányuló aktivitásokat szervezni.
- . Ajánlatokat tenni a műemlékek használatára felújításukkor, műemlékvédelmi formákat és felhasználási lehetőségeket ajánlani a lakosság szabadidőbeli tevékenységeire való tekintettel, továbbá ajénlatok nyújtása a környezetvédelem szabályainak betartására, a műemlékekben való tartózkodás körülményeire.
AZ EGYESÜLET TEVÉKENYSÉGÉNEK TÁRGYA
A Gótikus út egyesület:
- Kidolgozza, koordinálja és megvalósítja a régió fejlesztési programjait. Tevékenységet és együttműködést koordinál a kultúrutak fejlesztését és termékeit bebiztosító szubjektumokkal.
- Koordinálja és metodikusan irányítja a regionális fejlesztési stúdiók kidolgozását, az egyes kulturális utak fejlődését támogató projektek előkészítését, finanszírozását, realizációját a régió mint területi egység koncepciójával összhangban.
- Együttműködik az önkormnyzatok, egyházak és további szervezetek irányultságának kidolgozásán, hangsúlyt fektetve a kulturális és természeti örökség megőrzésére a régióbeli és azon kívüli piac igényeinek alapján.
- Tanácsadói tevékenységet biztosít a vállalkozók és önkormányzatok számára.
- Kapcsolódik az európai információs hálókra és adatbankokra a regionális fejlesztés területén belül, és ezeknek megfelelő hazai hálókat és adatbankokat hoz létre.
- Információs rendszert alkot, információs irodalmat ad ki, konferenciákat, szemináriumokat és kiállításokat szervez, a hazai és külföldi szubjektumok aktivizálása céljából.
- A Műemlékvédelmi alap központi jegyzékébe (“Ústredný zoznam pamiatkového fondu“) való beírásra ajánl új, figyelemre méltó helyszíneket és a régió kulturális örökségeinek tárgyait.