Dátum:
Rubrika:
Uncategorized

A gótikus út konferencia idén is külföldi szakértőkkel

A Gótikus út – a kultúra és örökség keresztútja című konferencia már hatodik alkalommal lett megszervezve. Idén is érdekes előadásokat hozott különböző tudományterületekről. A konferencia első napja Zuzana Poláková régésznő előadásával kezdődött, aki a szlovák-magyar határ két oldalán található gömöri, kishonti és nógrádi templomok szakrális terének meghatározásának problémáját mutatta be. Magdaléna Janovská Ľubor Suchýval együtt a görgői Szent Simon és Júdás templom építészetének és tetőszerkezetének történeti fejlődését mutatta be. Karol Ďurian a baradnai evangélikus templom történetét és műemléki értékeit mutatta be.

Az ebédszünet után Kristína Markušová vette át az előadótermet. A szakrális örökség helyreállításának „megfelelő” és „nem megfelelő” megközelítéseiről szóló vitát a „helyreállítani vagy felfedezni” kérdéssel nyitotta meg. Igor Cziel részletesen ismertette a gölnicbányai evangélikus templom gerendázatának restaurálását, és bemutatta a restaurálás során alkalmazott kihívásokat és megoldásokat. Az előadásokat két külföldi vendég folytatta. Az esztergomban tevékenykedő Szakálos Éva a gömöri templomokban található kivételes ikonográfiai Szűz Mária-ábrázolásokról szóló kutatását mutatta be. A Kolozsvárról érkezett Dani Gligan pedig az egykori Felvidék (Szlovákia, Ukrajna) Szent istván falfestmény-ciklusain ábrázolt különböző fegyvereket elemzi és hasonlítja össze. A nap utolsó előadását Mentel Andrejtól hallhattuk, aki a középkori Boszniába kalauzolt bennünket és a stéćky-nek nevezett egyedi kősírköveket mutatta be.

A második napot a frissen felújított és restaurált műemlékek körüli kirándulásnak szenteltük. Az első állomás a rekenyeújfalui Szent Mária Magdolna-templom volt, amely ma már egyedül áll egy erdővel körülvett tisztáson, a falu eredeti helyén. Karol Ďurian és Michaela Kalinová műemlékvédelmi szakemberek bemutatták a templom történetét, a tető műemléki helyreállításának megvalósítását és az épület jövőbeli restaurálásának terveit, amely magában foglalja a külső barokk festmények restaurálását is. A következő megálló a sebespataki templom volt, ahol Patrik Farkaš, a Szlovák Köztársaság Műemlékvédelmi Hivatala konzervációs osztályának vezetője ismertette a barokk oltár restaurálását, amelyet csak nemrég helyeztek vissza eredeti helyére. Ezután a pelsőci református templomba mentünk, amelynek kiválóságát az Európai Bizottság is elismerte, és felvette az Európai Örökség listájára. Az olasz mesterek által készített freskók restaurálását és a templom történetét Juraj Gregorek restaurátor mutatta be, aki Peter Koreň-el együtt már több éve restaurálja a templomot visszahozva így eredeti pompáját. Az utolsó megálló Henckó volt. Patrik Farkaš az evangélikus templom barokk oltárjának restaurálását mutatta be, amelyet nemrég helyeztek vissza eredeti helyére. A falu feletti dombon álló katolikus Mindenszentek templomban Peter Mlích restaurátor bemutatta a templom felújított presbitériumát, amelyben a protestáns időszakból származó reneszánsz falfestményeket restaurálták, valamint ismertette a templomhajó Szent György-freskójának és florális díszítőelemeinek legújabb leleteit.

Két napot töltöttünk szakmai ismeretekkel és kellemes nem formális beszélgetésekkel. Mi nagyon élveztük, reméljük, Önök is! Ha idén nem tudott eljönni, várjuk, hogy két év múlva találkozzunk a konferencián. Addig is találkozunk más rendezvényeken!