Dátum:
Rubrika:
Aktivity, Novinky, Rok nástennej maľby

August v Roku nástennej maľby

V nadväznosti na udelenie značky Európske dedičstvo súboru nástenných malieb v 12 kostoloch Gemera a Malohontu vyhlásili Banskobystrický a Košický kraj rok 2023 ako Rok nástennej maľby.

V auguste 2023 môžete kostoly nesúce značku Európske dedičstvo navštíviť počas otváracích hodín: https://gotickacesta.sk/otvaracie-hodiny/

Pozývame Vás aj na tieto podujatia:

 1. MIKROBUSOM PO GOTICKEJ CESTE
  každá sobota 5.8., 12.8., 19.8. a 26.8.2023
  Organizátor: Košice Región Turizmus
  Navštívte gotické fresky a nástenné maľby kostolov Štítnického okruhu pohodlným mikrobusom a s odborným sprievodcom.
  Preprava: komfortným mikrobusom Mercedes; do Plešivca individuálna doprava vlakom Gemeran
  Vstupné: 5 €/osoba/ Štítnický okruh
  Bližšie informácie: https://vylety.kosiceregion.com/vylety/mikrobusom-po-gotickej-ceste/2. ODFOTOGRAFUJ SI STREDOVEK
  8. augusta 2023 (utorok), 8.00 – 12.00 hod.
  Organizátor: Gemersko-malohontské múzeum, Rimavská Sobota
  Predstavenie unikátnych a zaujímavých prvkov z kostolov Gemera a Malohontu (drevené plastiky svätcov z kostolov z obci Drienčany, Budikovany a ďalších lokalít či drevené prvky z kazetového stropu z Kraskova). Súčasťou podujatia pre deti vo veku od 8 do 14 rokov bude aj zoznámenie sa s možnosťami fotografického pracoviska múzea.
  Vstupné: 4 €/osoba
  Registrácia a viac informácií: tel. kontakt: 047/5632741alebo email: ulicky@gmmuzeum.sk3. VEČERNÉ PREDSTAVENIE KOMPÁNIE Z TURCA V ŠTÍTNIKU
  11. augusta 2023 (piatok), o 20.30 hod a o 21.30 hod
  Organizátor: OZ Gotická cesta
  Zažite večerné sprevádzanie v gotickej bazilike v Štítniku s Kompániou z Turca a so sprievodcami zo združenia Gotická cesta. Základy kostola v Štítniku dali už v 13. storočí postaviť Štítnickí, vetva rodu Bubekovcov z Plešivca.
  Vstupné: 10 €/osoba
  Registrácia je potrebná dopredu, prostredníctvom online formulára: https://forms.gle/U2zLEE94HzKCYhTz94. GOTICKÁ CESTA OTVORENÁ
  12. augusta 2023 (sobota), 10.00 – 17.00 hod, kostoly Rožňavského okruhu Gotickej cesty;
  17.30 hod koncert v evanjelickom kostole v Dobšinej
  Každoročné hlavné podujatie združenia Gotická cesta sa odohrá v Rožňavskom okruhu. Spoznajte Rožňavskú Meterciu, fresku sv. Hildegardy z Bingenu či len nedávno odkryté fresky v Lipovníku. Šesť kostolov (Dobšiná, Vyšná Slaná, Henckovce, Rožňava, Krásnohorské Podhradie a Lipovník) a hutu Etelka môžete navštíviť individuálne alebo spoločným autobusom.
  Pri kostole Dobšiná je pripravený celodenný program Kompánie z Turca, ktorý čerpá z lokálnej hornogemerskej histórie. O 17.30 hod sa kostol Dobšiná ponorí do zvukov hudby v podaní  Roberta Pospiša, Martina Sillaya, Romana Harvana a Věry Raškovej.
  Vstupné: dobrovoľné; autobus: 10 €/osoba
  Registrácia potrebná iba do autobusov. Autobusy sú už obsadené, náhradníci sa môžu prihlásiť cez: https://forms.gle/mnV6J25waGdBt9Dz7
  Viac informácií na https://www.facebook.com/events/495904812691453

  5. LETNÉ KINO – KAMEROU SPÄŤ DO STREDOVEKU
  23. augusta 2023 (streda) o 21.00 h, Astropark – Hvezdáreň v Rimavskej Sobote
  Vráťte sa do stredoveku a prežite hviezdny zážitok priamo v Astroparku. Pod nočnou oblohou sa bude premietať dokument o stredových freskách a nástenných maľbách. Súčasťou podujatia bude aj unikátny model Zeme a spoznávanie súhvezdí mytológiou na nočnej oblohe.
  Vstupné: zdarma
  Viac informácií: astrors@astrors.sk alebo tel. číslo: +421 47 5624 709

  Výnimočné a zaujímavé podujatia kultúrneho, poznávacieho i vzdelávacieho rázu pre vás organizuje Banskobystrický a Košický samosprávny kraj, kultúrne inštitúcie v ich zriaďovateľskej pôsobnosti a ďalšie organizácie a občianske združenia, ktorým záleží na hodnotnom odkaze nástenných malieb kostolov Gemera a Malohontu.

  Pridajte sa k nim aj vy. Prežívajte nové letné dobrodružstvá na miestach z dávnych čias, ktoré verne zobrazujú odkazy stredovekých majstrov.