Dominantou obce Henckovce je rímskokatolícky kostol, o ktorom odborníci predpokladajú, že bol pôvodne zasvätený svätému Štefanovi, prvému uhorskému kráľovi. Tohto panovníka z rodu Arpádovcov nájdeme v erbe obce i v logu kostola. Dnes na liturgické účely nevyužívaný kostolík so samostatnou zvonicou v opevnenom areáli na návrší neprehliadnete ani z hlavnej cesty, hoci v minulosti cesta viedla priamo pod ním.
Postavený bol v 2. polovici 13. storočia, čiže je starší ako samotné Henckovce – pôvodne bol patril k zaniknutej obci Hermanovce. Kostol bol tradične filiálnym kostolom farnosti v Gemerskej Polome, ako je tomu dodnes.
Ide o typický dedinský kostol tých čias: jednoloďový kostol s kvadratickým presbytériom zaklenutým krížovou klenbou. V hlavnej lodi bol trámový rovný strop, ktorý sa žiaľ nezachoval. Kostol stojí vo svahovitom teréne, je postavený z lomového kameňa z lokálnych zdrojov. Kostol samotný sa dochoval celý v gotickej hmote, bez mladších prístavieb, ak nepočítame mladšiu samostatne stojacu zvonicu a ohradný múr. Vstupný portál do kostola sa nachádza netypicky na severnej strane, namiesto tradičnej južnej. V interiéri sa dochovala kamenná kazateľnica, je možné, že je pôvodne stredoveká.
Pri kostole stojí samostatne stojaca zvonica, ktorá je prepojená s kostolom dreveným prístreškom, takzvaným házikom. Okolo kostola sa nachádza cintorín. Na kostole sú zreteľné dve významnejšie prestavby. Prvá sa datuje do 17. storočia, keď bol kostol obohnaný múrom a postavená zvonica, druhá do obdobia do roku 1900, keď bol kostol obnovený po požiari. Vo veži je jeden zvon z roku 1901, doposiaľ na ručné zvonenie. Opevnenie vybudované okolo celého kostola, ľudovo pripisované husitom, malo strieľne, ktorých zvyšky sa zachovali dodnes. Organ sa žiaľ nezachoval.
Výmaľba
Interiér kostola je vymaľovaný kvalitnými nástennými maľbami typu al secco – technikou takzvanej nepravej fresky. Narozdiel od pravej fresky (al fresco), ktorá je nanášaná do vlhkej omietky, takzvaná nepravá freska je maľovaná na suchú omietku. Oproti pravej freske majú maľby touto technikou menšiu trvanlivosť.
Pôvodne sa predpokladalo, že nástenné maľby na severnej strane lode sú gotické, ale najnovší výskum to vyvrátil – datujeme ich do 17. storočia, rovnako ako maľby v presbytériu, nachádzajú sa na rovnakej omietkovej vrstve. Kostol v Henckovciach je celoslovenským unikátom, pretože obsahuje figurálnu výmaľbu z čias, keď kostol slúžil evanjelikom. Výjav na severnej strane presbytéria znázorňuje rozhovor Jóba s jeho priateľmi. Predlohou pre autora bola Lutherova biblia z roku 1534. Zobrazená je aj Jóbova žena. Na južnej stene v presbytériu sú zobrazené dve postavy, Jób, a možný donátor výmaľby kostola. Na severnej stene v lodi výskum objavil fragmenty maľby zobrazujúcej boj sv. Juraja s drakom, naľavo od tohoto výjavu je zobrazený panovník, napravo vidíme princeznú, ktorá má zobrazovať cirkev (ecclesia) a v pozadí mesto Silene (v dnešnej Líbyi). Figurálnu výmaľbu dopĺňajú na víťaznom oblúku, okolo okien a nad vstupným portálom maľby rastlinných ornamentov s motívom tulipánov a viniča. Zobrazenie tulipánov dokladá osmanský vplyv. Podľa obecnej kroniky vieme, že až do požiaru kostola v roku 1900 boli nástenné maľby viditeľné, pri následnej obnove boli zamaľované, ako tomu bolo až do 21. storočia.
Obnova
Po poklese veriacich katolíkov v obci sa kostol prestal využívať a spustol. Občianske združenie Gotická cesta od roku 2010 intenzívne pracuje na pamiatkovej obnove henckovského kostolíka, obnova je financovaná prevažne z prostriedkov Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom. Ako prvý krok bol opravený krov a eternitová krytina bola vymenená za šindľovú. Popritom prebehol historicko-pamiatkový aj archeologický výskum.
V auguste 2017 sa konal v Henckovciach prvý ročník dobrovoľníckeho projektu Sedem strážcov, v ktorom sa siedmi študenti architektúry a histórie, nadšenci Gotickej cesty, aktívne zapojili do práce v kostole, kostol prvý raz po rokoch otvorili návštevníkom a pripravili podujatie pre verejnosť s koncertom. Na empore bol zriadený priestor pre výstavu fotografií. Plánovali sa stratégie ďalšej obnovy a využitia kostola. Tento projekt podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. V roku 2018 na toto podujatie nadviazal jeho druhý ročník, a úspešne tak boli položené základy nášho dnes už tradičného podujatia Gotická cesta otvorená.
Obnova kostola naďalej pokračuje. Kostol dostal šindľové striešky oporných múrov a drevené odkvapy, južná stena bola zvonku zaizolovaná proti vode. Vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia prebehol workshop, v rámci ktorého bola obnovená časť múru okolo kostola. Ako ďalší krok prebehol výskum a v rámci viacerých etáp reštaurovanie omietok a nástenných malieb v presbytériu a v lodi kostola pod vedením reštaurátora Petra Mlícha, ktorý sa uskutočnil aj vďaka vašim príspevkom 2% z daní, ale predovšetkým vďaka štedrej podpore Nadácie VÚB banky. Do budúcna plánujeme nový strop lode kostola.
V obci stojí aj dodnes využívaný kostol Evanjelickej cirkvi a. v. z roku 1798 s hodnotným neskorobarokovým oltárom.
Aktualizované v roku 2025 na základe prednášky Michaely Kalinovej a Petra Mlícha
![]() |
|
Sloh: gotický | Obdobie postavenia: 2. polovica 13. storočia |
Cirkev: rímskokatolícka | Patrocínium: Všetkých svätých, predtým asi Štefana kráľa |
Okruh: rožňavský |
Kontakt: Viera Nemcová, starostka, Obecný úrad Henckovce | |
Telefón: +421 58 788 12 63 |
– O obnove kostola v Henckovciach (David Raška)
– Slávnostné otvorenie kostola Všetkých svätých v Henckovciach