Dátum:
Rubrika:
Aktivity, Novinky, Rok nástennej maľby

Kam v novembri v Roku nástennej maľby

Spoznajte úchvatné klenoty, starostlivo ukryté za múrmi kostolov Gotickej cesty počas novembra 2023. Pútavé podujatia Roku nástennej maľby 2023 pod záštitou Banskobystrického a Košického samosprávneho kraja sú tu opäť pre rôzne vekové kategórie, pre laickú i odbornú verejnosť – jednoducho pre vás:

  1. Tichí svedkovia gotiky na Gemeri

8.11. 2023 – 9. 1. 2024, obchodné centrum Optima Košice (mezanín pri veľkej veži)

Organizátor: Gemerské osvetové stredisko Rožňava a Združenie košických fotografov K91

V máji 2023 sa Gemer stal centrom stretnutia fotografov a kreatívnych umelcov. V štyroch lokalitách na Gotickej ceste sa uskutočnil fotografický workshop, vedený renomovaným lektorom, profesorom Ľubom Stachom. Výsledkom tejto aktivity je unikátna výstava fotografií. Každá z fotografií zrkadlí osobitný prístup autora a jeho cit pre gotické umenie. Výstava fotografií z workshopu na Gotickej ceste dostane svoj priestor tentokrát v Košiciach. Autori fotografií: Monika a Ľubo Stacho, Eva Tóbisz, Kristína Kerekešová, Štefan Majerčák, Peter Palgut. Výstava je určená pre širokú verejnosť.

2. Slávnostné uvedenie do života poštových známok gemerskej Gotickej cesty

10.11.2023, obec Rákoš

Organizátori: POFIS, Gotická cesta, obec Rákoš, Rímskokatolícka farnosť sv. Petra a Pavla v Jelšave

Zbierku slovenských poštových známok obohatí dvojica známok s motívmi z gemerských gotických kostolov. V emisii Umenie sa uvedie do života známka s freskovým výjavom Najsvätejšej Trojice zo 14. storočia z rímskokatolíckeho kostola v Rákoši a zároveň aj známka s detailom gotického oltára z dielne Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa nachádza v rímskokatolíckom kostole v Chyžnom. Slávnostné podujatie obohatí sprievodné slovo akad. mal. Rudolfa Cigánika a Františka Horniaka – autorov samotných známok. Súčasťou bude aj hudobný sprievod či prehliadka kostola v Rákoši. Na podujatie sú pozvaní významní hostia, ako aj široká verejnosť.

3. Poznávací zájazd po gotickej ceste pre seniorov

počas celého mesiaca podľa záujmu skupín seniorov

Organizátor: Banícke múzeum v Rožňave, OZ Gotická cesta

Študijná exkurzia po gotickej ceste Gemera prevedie seniorov gemerskými kostolmi v Plešivci, Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach. Program exkurzie doplní výroba vlastných pamätných magnetiek s logami kostolov Gotickej cesty.

Vstupné: 5 -6 €/osoba podľa vybraného okruhu

Viac informácií TU.

Nechajte sa opantávať obrovskou fantáziou, ale aj pracovitosťou starých majstrov, ktorých diela nám vyrážajú dych a pútajú pozornosť už niekoľko storočí. Vydajte sa po stopách fresiek Gemera a Malohontu.