Dátum:
Rubrika:
Novinky, Rok nástennej maľby

Októbrová ponuka Roku nástennej maľby

V rámci Roku nástennej maľby v Banskobystrickom a Košickom kraji sa v októbri 2023 budú konať tieto podujatia. Srdečne pozývame.

1. Pro musica nostra Gemeriensi 2023 – festival klasickej hudby

2.10.2023 – 8.10.2023, postupne Kraskovo, Plešivec, Štítnik, Rimavské Brezovo

Organizátor: Hudobné centrum, Cirkevný zbor ECAV na Slovensku – Kraskovo, Ochtiná, Štítnik, Rimavské Brezovo, Rímskokatolícka cirkev – farnosť Rožňava, Banícke múzeum v Rožňave a Reformovaná kresťanská cirkev – farnosť Plešivec

Festival klasickej hudby Pro musica nostra zavítal do regiónov Gemera a Malohontu. Obyvatelia a návštevníci Kraskova, Rožňavy, Ochtinej, Krásnohorského Podhradia, Plešivca, Štítnika a Rimavského Brezova si môžu počas prvého októbrového týždňa vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy.

Viac informácií: https://www.promusicanostra.sk/gemeriensi-2023

2. Workshop: Namaľuj si stredovek

21.10 – 22.10.2023, 9.00 hod – 17:00 hod, Gemersko-malohontské múzeum

Organizátor: Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota

Workshop pre návštevníkov múzea všetkých vekových kategórií (vrátane seniorov a rodín s deťmi), v ktorom sa najprv zoznámia s hlavnými motívmi nástenných malieb gotických kostolíkov. Potom sa pokúsia preniesť tieto motívy kresbou alebo maľbou na podklad (plátno, preglejku, jemnú rezbu do dreva). Techniku a motív si vyberie každý účastník podľa nálady i talentu. Mladší účastníci budú mať motívy predkreslené, starší si namaľujú alebo vyrežú motívy sami.

Vstupné: 2 €/osoba Viac informácií o aktivite: https://gmmuzeum.sk/vystavy-podujatia/

3. PRÍBEHY ZO STIEN – odborná prednáška

26.10.2023, o 16:00 hod v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote

Organizátor: Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota

Unikátna prednáška uznávaného a oceňovaného reštaurátora Mgr. art. Miroslava Janšta o stredovekých nástenných maľbách a ich reštaurovaní. Miroslav Janšto študoval v Kremnici, odbor reštaurovanie štukovej výzdoby, na umelecko-priemyselnej škole. Potom pokračoval v štúdiu reštaurovania na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Pracoval na reštaurovaní stredovekých nástenných malieb v kostole v Šiveticiach a v evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove, za ktorý bol ocenený cenou Fénix – Kultúrna pamiatka roka.

Vstupné: 2 €/osoba Viac informácií o aktivite: https://gmmuzeum.sk/vystavy-podujatia/

4. VÝJAZDOVÉ WORKSHOPY S BANÍCKYM MÚZEOM

Dátum: podľa harmonogramu Baníckeho múzea

Organizátor: Banícke múzeum v Rožňave, OZ Gotická cesta

Študijná exkurzia po gotickej ceste Gemera prevedie žiakov 2. stupňa základných škôl a stredných škôl gemerskými kostolmi v Plešivci, Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach. Program exkurzie doplní prezentácia získavania pigmentov na maľbu fresiek z rôznych druhov minerálov a maľovanie gotických výjavov na drevenú kazetu a vedomostný kvíz. Zároveň si študenti vyrobia magnetky a pamätné odznaky s logami kostolov Gotickej cesty. Vstupné na podujatie je 5 € alebo 6 € v závislosti od dĺžky okruhu. Bližšie informácie: https://www.banmuz.sk/pripravujeme/633-vyjazdovy-workshop-s-banickym-muzeom