Dátum:
Rubrika:
Gotická cesta otvorená, Novinky

Otvorili sme verejnosti zabudnuté dedičstvo

Gotická cesta: zabudnuté dedičstvo bol tohtoročný projekt nášho združenia, ktorého cieľom bolo formou prezentácie menej známych, no vzácnych a ohrozených pamiatok upozorniť na ich stav a motivovať spoločnosť prispieť k ich záchrane. Viaceré z predstavených stavieb boli prezentované verejnosti prvýkrát v ich histórii. Ďakujeme za návštevu a pozornosť, ktorú venujete nášmu spoločnému kultúrnemu dedičstvu. Vaša spätná väzba nás ako tím posúva ďalej a vždy nás nabije energiou pustiť sa do plánovania ďalšieho ročníka. Sme radi, že úspech mala aj mierna zmena konceptu, vidíme, že Gemer a Malohont má stále čím prekvapiť, a to aj po rokoch vašej priazne.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa spolu s nami podieľali na príprave a realizácii podujatia, všetkým ochotným farárom, kostolníkom, starostom. Ďakujeme hudobníkom Lucia Bujnová, Pavol Bodnár a Kristína Janičkovičová. Ďakujeme výtvarníčke Kristíne Kerekešovej za pôsobivú priestorovú inštaláciu v kostole v Kesovciach. Ďakujeme Ladislavovi Bírovi za to, že priblížil význam a hodnotu kultúrnej krajiny, taktiež doc. Jane Juhásovej za neplánované sprevádzanie na fare Pavla Dobšinského. Ďakujeme našim sponzorom a partnerom: SNM – Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka, Nadácia VÚB banka, obec Zacharovce, obec Kesovce, obec Hostišovce, obec Drienčany, Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Hnúšťa, CZ ECAV Drienčany, CZ ECAV Budikovany, Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku CZ Štrkovec a v neposlednom rade rodine Danišovcov za sprístupnenie areálu v Levároch.

Gotickou cestou vás sprevádzali Dávid Lelovics, David Raška, Norbert Mogyorósi, Miriama Mogyorósiová, Peter Koska, Peter Palgut, Michal Augustovič, Ladislav Bíro, Peter Lukáč, Michal Kiča, Jana Juhásová a Juraj Daniš. Na podujatí sa ďalej podieľali Magdaléna Gajdošová, Vlado Ondrejovič a Viki Mračková.

Zacharovce – stredoveký kostol reformovanej kresťanskej cirkvi, Brádno, barokový kostol evanjelickej cirkvi a. v., Hostišovce – barokový kostol evanjelickej cirkvi a. v., Kesovce – torzo kostola reformovanej kresťanskej cirkvi z 19. storočia, Drienčany – klasicistický kostol evanjelickej cirkvi a. v., umiestnený do staršieho opevneného areálu a Leváre – autenticky zachované kúpele z čias Rakúsko-Uhorska.