Dátum:
Rubrika:
Aktivity, Novinky
Tagy:

Rok 2022: Gotika je na dobrej ceste

Kým sa skončí rok, ešte raz sa za ním ohliadnime:

 • Nástenné maľby získali značku Európske dedičstvo
  Po dvoch rokoch príprav v apríli Európska komisia schválila projekt, v júni sa v Bruseli konalo slávnostné udelenie značky a v auguste v Rimavskom Brezove jeho slovenské pokračovanie. Euroepan Heritage Label prinieslo už v tomto roku viaceré programy, napr. Gotická freska ožíva, ďalšie nás čakajú minimálne do roku 2026.

 

 • Obnovujeme kostoly
  Tento rok sme vďaka Vaším 2% v programe Vlastník v núdzi – pamiatka v ohrození spolu so Stredoeurópskou nadáciou podporili spolu 9 projektov v celkovej sume 6850 eur. Vyúčtovanie prinesieme v januári, o Vaše 2% sa budeme uchádzať aj v budúcom roku. Okrem finančnej podpory s vlastníkmi veľa konzultujeme.

 

 • Viac sme otvorili kostoly a sprevádzali
  Vďaka podpore od BBSK malo v lete prvýkrát všetkých 12 kostolov so značkou EHL otváracie hodiny. Zorganizovali sme podujatie Gotická cesta otvorená v Rimavskom okruhu. Sprevádzali sme cyklotúru po kostoloch, utečencov z Ukrajiny bývajúcich v Rožňave a viacero zájazdov, pomohli sme aj umožniť návštevy maďarských odborníkov.

 

 • Zorganizovali sme konferenciu
  S podporou z Vyšehradského fondu a MK SR sme tento rok prvýkrát sami zorganizovali konferenciu odborníkov zo 4 krajín vyšehradskej štvorky, čím sme úspešne nadviazali na konferencie o Gotickej ceste konané na rožňavskej radnici každý druhý rok. Pripravujeme zborník príspevkov.

 

 • Propagujeme & komunikujeme
  Vydali sme mapu Gotickej cesty rozšírenú o Rimavský okruh, v troch jazykoch. Pridali sme sa k iniciatíve Zhasíname pamiatky a zhasli sme kostol v Ochtinej, aby sme zabránili zmene pamiatkového zákona. Propagovali sme Gotickú cestu v médiách, na diskusiách a prednáškach, napr. v Ostrihome, v Piešťanoch, v Pohorelskej Maši, v Rožňave a na Dobrom trhu a v Rómerovom dome v Bratislave. Tiež v bedekri Dobrodruh od Bystrín, v Krásach Slovenska, v Živote, v podcaste SME Dejiny, viackrát v RTVS, v regionálnych novinách a na mnohých webových portáloch. Sme aktívni na Instagrame a na Facebooku, okrem textov o zaujímavostiach z kostolov aj šírením povedomia o citlivej metodike obnovy pamiatok, čo je pilier, ktorý chceme v novom roku ešte posilniť.

 

Ďakujeme všetkým našim spolupracovníkom a partnerom:

Janka Miháliková, ECAV, Gemerský seniorát ECAV, Banskobystrický kraj turizmus, Za horami za dolami, Banskobystrický samosprávny kraj, Fond na podporu umenia, Ministerstvo kultúry SR, Košice región turizmus, MAS Malohont, OOCR Gemer, Čierne diery, Kultúrno-kreatívne centrum kláštor, Pamiatkový úrad SR, Mesto Rožňava, Prepni na Revúcu, European Heritage Label, Bystriny

 

Ďakujeme, že ste v tom s nami!