Dátum:
Rubrika:
Novinky, Rok nástennej maľby

September v Roku nástennej maľby

Až do 30.9. budú v otváracích hodinách ako dosiaľ otvorené kostoly štítnického okruhu Plešivec, Štítnik, Ochtiná a Koceľovce. 

Kostoly rimavského a jelšavského okruhu a ďalšie už nemajú otváracie hodiny, návštevu si treba vopred dohodnúť, pozri stránku KONTAKTY.

Okrem návštevy samotných kostolov máte počas septembra až 9 príležitostí na spoznávanie unikátnych stredovekých klenotov – fresiek Gemera a Malohontu, ukrytých za múrmi 12 gotických kostolov so Značkou Európske dedičstvo.

Predstavujeme vám výnimočné – zábavné, interaktívne i poučné aktivity, ktoré vám prináša Rok nástennej maľby na september 2023 v Banskobystrickom a Košickom kraji.

Či rodiny s deťmi, či žiaci základných škôl, či študenti, či turisti, či seniori – každý si nájde podujatie, kde spozná úchvatné nástenné maľby:

1. Z HISTÓRIE GEMERA – MALOHONTU, HISTORICKÝ FESTIVAL

2.9.2023 (sobota), 11.00 – 18.00 hod, Kraskovo (Gotický kostol a jeho okolie)

Organizátor: Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, OOCR Gemer, Obec Kraskovo, MR Teplý Vrch, ECAV Kraskovo

5. ročník najväčšieho historického festivalu v regióne ponúkne bohatý program pre dospelých, rodiny s deťmi aj seniorov – prenesie ich do minulosti a zažijú dobovú kultúru. Z programu podujatia vyberáme: odborná prednáška o gotických kostoloch s lektorom Michalom Augustovičom, komorný koncert historickej hudby Karmína, bábkové predstavenie Popolvár najväčší na svete, Rytiersky turnaj na koňoch, vystúpenie sokoliarov Kanátovcov, koncert historickej kapely Lucrezia Borgia.

Vstupné: dospelí: 8 €, deti do 10 rokov: ZDARMA, zľavnené (študenti, dôchodcovia, ZŤP): 5 € Pre viac informácií kliknite SEM.

2. TICHÍ SVEDKOVIA GOTIKY NA GEMERI

do 22. 9. 2023 (piatok) v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava)

Organizátor: Gemerské osvetové stredisko, Rožňava

Výstava fotografií z workshopu na Gotickej ceste, ktorý sa uskutočnil v máji 2023 v kostoloch v Plešivci, Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach. Lektorom bol profesor VŠMU Ľubo Stacho, účastníci a autori fotografií: Kristína Kerekešová, Eva Tóbisz, Štefan Majerčák a Peter Palgut.

Vstupné: vstup voľný pre širokú verejnosť Bližšie informácie  nájdete TU a TU.

3. ZBÚRAJME BARIÉRY: STOPY STREDOVEKU

6.9. (streda) a 14.9.2023 (štvrtok) o 10.00 hod, Knižnica Mateja Hrebendu, Rimavská Sobota

Tematická prednáška sa venuje obdobiu neskorého stredoveku na území Uhorska, dejinám udalostí, vojen a ľudských príbehov z daného obdobia. Súčasťou prednášky bude filmová ukážka historika Pavla Dvořáka a prezentácia kníh zo série Stopy dávnej minulosti.

Podujatie je prioritne určené pre klientov DDZ a DSS.

4. GOTICKÉ KOSTOLY GEMERA-MALOHONTU

8.9.2023 (sobota) o 15.00 hod, Knižnica Mateja Hrebendu, Rimavská Sobota

Vernisáž výstavy akvarelových obrazov regionálneho výtvarníka Róberta Agócsa s ústredným motívom gotických kostolov Gemera a Malohontu, ktoré sú nositeľmi Značky Európske dedičstvo.

Vstupné: voľné

5. GOTICKÁ CESTA – GEMER A MALOHONT

21.9. (štvrtok) a 27.9.2023 (streda) o 9.30 hod, Knižnica Mateja Hrebendu, Rimavská Sobota

Interaktívna prezentácia kultúrno-historických pamiatok so zameraním na kostoly Gotickej cesty Gemera a Malohontu, v ktorých sa nachádzajú vzácne stredoveké fresky. Prezentácia je určená pre žiakov 1. stupňa základných škôl, ktorým priblíži históriu kostolov (predovšetkým Rimavský okruh Gotickej cesty) a rôzne zaujímavosti z celého regiónu.

Vstupné: voľné

6. VÝJAZDOVÉ WORKSHOPY S BANÍCKYM MÚZEOM

Dátum: počas septembra

Organizátor: Banícke múzeum v Rožňave, OZ Gotická cesta

Študijná exkurzia po gotickej ceste Gemera prevedie žiakov 2. stupňa základných škôl a stredných škôl gemerskými kostolmi v Plešivci, Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach. Program exkurzie doplní prezentácia získavania pigmentov na maľbu fresiek z rôznych druhov minerálov a maľovanie gotických výjavov na drevenú kazetu a vedomostný kvíz. Zároveň si študenti vyrobia magnetky a

pamätné odznaky s logami kostolov Gotickej cesty.

Vstupné na podujatie je 5 € alebo 6 € v závislosti od dĺžky okruhu.

7. SVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU

27.09.2023 (streda), 15.45 – 19.00 hod, nádvorie Gemersko-malohontského múzea, Rimavská Sobota

Svetový deň cestovného ruchu sa ponesie v znamení stredoveku. Dopoludňajšie prehliadky mesta pre školy s ústrednou témou stredovekých dejín a pamiatok vystrieda popoludňajší koncert kapely Strigôň (venuje sa práve stredovekej hudbe) a stredoveká prehliadka mesta pre širokú verejnosť. Počas dňa si svoj program nájde malý aj veľký obdivovateľ stredoveku.

Vstupné: 4 € Ďalšie informácie TU a TU.

8. 12 NAJ GEMERA – MALOHONTU

28.9.2023 (štvrtok) o 8.00 hod, Knižnica Mateja Hrebendu, Rimavská Sobota

Vedomostný kvíz preverí znalosti stredoškolských študentov o gotických kostoloch Gemera a Malohontu. V prvej časti podujatia sa interaktívnou formou zoznámia s poslaním Roku nástennej maľby 2023 a s freskami v gotických kostoloch, v druhej časti si získané vedomosti pretrénujú formou zábavného kvízu.

Vstupné: voľné

9. TURISTICKÝ MESAČNÍK: GOTICKÁ CESTA

28.9.2023 (štvrtok) o14.30 hod, Knižnica Mateja Hrebendu, Rimavská Sobota

Počas komunitného stretnutia pre širokú verejnosť sa bude prezentovať tematicko-kultúrna poznávacia trasa najvzácnejšími kultúrno-historickými pamiatkami na Gemeri.

Vstupné: voľné

Vydajte sa v septembri po stopách unikátnych gotických kostolov, ktoré sa pridali do zoznamu, kde už dávno patrí staroveké srdce Atén, archeologický park Carnuntum v Rakúsku či synagógy v Budapešti.