Dátum:
Rubrika:
Gotická cesta otvorená, Novinky

„Gotická cesta otvorená“ sa mení na „Gotická cesta: zabudnuté dedičstvo“

„Gotická cesta otvorená“ sa mení na Gotická cesta: zabudnuté dedičstvo“! Keďže kostoly so značkou Európske dedičstvo sú počas leta otvorené pre všetkých, rozhodli sme sa ukázať vám menej známe a bohužiaľ, niektoré aj naozaj zabudnuté pamiatky.

Naše tradičné podujatie sprístupnenia a prezentácie sakrálneho dedičstva Gemera a Malohontu tento rok smerujeme do okrajových oblastí okresu Rimavská Sobota, a to už 10.8.2024. Predstavíme vám príbeh pamiatok, ktoré boli niekedy centrom života, avšak so zmenšujúcou sa komunitou sa stráca aj ich význam. Pri putovaní regiónom vám ukážeme rôzne stupne degradácie stavebného dedičstva a pokúsime sa priblížiť jeho históriu aj cez optiku miestnych obyvateľov. Keďže pôjde aj o kostoly, ktoré majú stavebné problémy a verejnosť ich nemá ako navštíviť, prístup do interiérov bude podmienený podpisom o vstupe na vlastné riziko.

Tešiť sa môžete na:

– Zacharovce, kostol reformovanej kresťanskej cirkvi

– Brádno, kostol evanjelickej cirkvi a.v.

– Hostišovce, kostol evanjelickej cirkvi a.v.

– Kesovce, kostol reformovanej kresťanskej cirkvi, dnes už len torzo stavby

– Drienčany, klasicistický kostol Evanjelickej cirkvi a. v. umiestnený do staršieho opevneného areálu

– Leváre, kúpeľný areál z konca 19. storočia

Tak ako každý rok, vypravíme aj dva autobusy – jeden z Rožňavy a jeden z Rimavskej Soboty. Do autobusov sa môžete prihlásiť cez formulár.

Obedná pauza a občerstvenie bude možné v Zacharovciach, v Kesovciach na vás bude čakať site-specific výtvarná inštalácia od Kristíny Kerekešovej a kultúrny záver celého dňa pripraví šansonierka Lucia Bujnová v Drienčanoch.

Oznam pre maďarsky hovoriacich návštevníkov: tento rok nebudú k dispozícii písomné materiály k jednotlivým pamiatkam, z tohto dôvodu nie je možné zabezpečiť ani inú jazykovú verziu, z personálnych dôvodov ani maďarsky hovoriacich sprievodcov na všetkých lokalitách.

Zatiaľ ďakujeme aj všetkým vlastníkom a samosprávam za skvelú spoluprácu.